ԻՇԽԱՆԱՓՈԽՈՒԹՅԱՆ ՇԱՐԺԻՉ ՈՒԺԸ ԿԱՐՈՂ Է ԴԱՌՆԱԼ․․․ ԻՇԽԱՆՈՒԹՅՈՒՆԸ
September 27, 2023, 4:48 pm
Քաղաքականությանը, քաղաքական գործընթացների դինամիկային ու տրամաբանությանը փոքրիշատե ծանոթ մարդկանց համար ի սկզբանե պարզ էր, որ այսպես կոչված ընդդիմությանը (նկատի ունեմ խորհրդարանական ընդդիմությունն ու դրա փողոցային արբանյակները), չնայած ահռելի նյութական, ֆինանսական և այլ ռեսուրսներին, չի հաջողվելու հասնել իշխանափոխության։
Պատճառները շատ-շատ են։ Նախ առաջնորդող քաղաքական ուժերի ու գործիչների գրեթե զրոյական վարկանիշը, խարիզմատիկ առաջնորդների բացակայությունը (եթե ասենք, որ ամենախարիզմատիկը Թևանյան Անդրանիկն էր, կարող ենք էլ ոչինչ չասել), ժողովրդի կարճ հիշողության վրա դրված սխալ խաղադրույքը, իրենց իշխանության օրոք կապը, հեռահաղորդակցությունը, էներգետիկան, երկաթուղին, ասել է թե երկրի գրեթե ողջ ռազմավարական պոտենցիալը գռոշներով Ռուսաստանին հանձնելը, բանակի ու տնտեսության ահռելի չափերի հասնող թալանը, կեղծված ընտրությունները, ընդդիմադիրների նկատմամբ կիրառված անօրինակ բռնությունները, հոկտեմբերի 27-ը, մարտի 1-ը․․․ Այս ցանկը կարելի է անվերջ շարունակել։ Եթե սրան գումարենք նաև հասարակության մի մասի խոր հիասթափությունը բոլոր իշխանություններից, մյուսների նյութապաշտությունը, ապազգայնությունը, մարդկային ու բարոյական դեգրադացիան, պատկերը գրեթե ամբողջական կդառնա։
Ճշմարտության առաջ չմեղանչելու համար պետք է փաստենք, որ վերոգրյալը որքան կործանարար է եղել ընդդիմության համար, նույնքան պաշտպանիչ վահան է դարձել գործող իշխանության համար։ Վահան, որը սակայն վերջին ամիսներին աստիճանաբար, իսկ վերջին օրերին արագորեն կորցնում է իր դիմադրողականությունը։ Արցախում Ռուսաստանի բացահայտ հովանավորությամբ իրականացված ադրբեջանական ագրեսիան և սկիզբ առած բացահայտ ցեղասպանությունը միանգամից օրակարգից հանել են նույնիսկ ներքին օգտագործման համար անպիտան դարձած նախկին-ներկա, սև-սպիտակ կաղապարները, դրանք փոխարինելով բացառապես մեկ՝ Ռուսաստան, թե Արևմուտք երկվությամբ։
Բոլորի՝ ԲՈԼՈՐԻ համար պարզ է, որ վերջին տասնամյակներին Ռուսաստանին քծնելու, ռուսների սարքած սուտ համակարգերում ու կազմակերպություններում թաքնվելու քաղաքականության վրա մեր ոխերիմ դաշնակիցը թքած ունի և իր իրական դաշնակցի հետ գնալու է մինչև վերջ, իսկ մեզ արևմուտքը չի օգնելու (առնվազն այնպես, ինչպես ակնկալում ենք), որովհետև անբնական, անտրամաբանական է օգնել մի երկրի, որը շարունակում է հայտարարել, թե իրենց թշնամու դաշնակիցն է։ Խորապես համոզված եմ, որ վերջին օրերին երկրի վարչապետի, ԱԺ նախագահի, այլ պաշտոնատար անձանց կողմից Ռուսաստանի վերաբերյալ արված բավականին կոշտ արտահայտություններն ու հայտարարությունները մեղմ ասած բավարար չեն։ Մենք հասել ենք մի չափազանց ճակատագրական հանգրվանի, որում մեր ասած անգամ ամենալավ բաները երկու կողմից էլ կարող են մեր դեմ օգտագործվել, եթե դրան չհաջորդեն կոնկրետ, իրական, շոշափելի քայլեր։ Ուստի կենսականորեն անհրաժեշտ է ոչ թե առաջիկա ամիսներին, առաջիկա շաբաթներին, այլ անհապաղ՝ առաջիկա մի քանի օրերի ընթացքում սառեցնել ՀՀ անդամակցությունը ԱՊՀ, ԵԱՏՄ, ՀԱՊԿ կոչված կեղծ կառույցներում, վավերացնել Հռոմի ստատուտը, որից հետո միայն դիմել արևմտյան երկրներին ռազմական և այլ տիպի օգնություն ստանալու, Հայաստանի ինքիշխանությունն ու տարածքային ամբողջականությունը պաշտպանելու խնդրանքով։
ԱՄՆ-ի կողմից Զանգեզուրի միջանցքի հարցում Թուրքիային ու Ադրբեջանին պարտադրված թայմ աութը չի կարող հարատև լինել, իսկ այդ դեպքում, առանց հրապարակներում գեթ մեկ ցուցարարի ներկայության, իշխանափոխությունը տեղի կունենա, և դեռ հարց է հաջորդը կլինի պետակա՞ն, թե՞ մունիցիպալ իշխանություն։