Ադրբեջանցիները փակել են Հայաստանն Արցախին կապող Հակարիի կամուրջը, տեղում անցակետ են տեղադրում
Ադրբեջանցիները փակել են Հայաստանն Արցախին կապող Հակարիի կամուրջը, որը Լաչինի միջանցքում է`ռուս խաղաղապահների վերահսկողության գոտում, հաղորդում են Ստեփանակերտից։ Բաքվից էլ տեղեկացնում են, թե տեղում նոր անցակետ են տեղադրել, ինչի մասին, ըստ հաղորդագրության, տեղեկացրել են ռուս խաղաղապահների հրամանատարությունը և ռուս-թուրքական մոնիտորինգի կենտրոնին։
«Այդ քայլով Արցախի ժողովուրդը վերջնականապես դարձել է պատանդ Ադրբեջանի ձեռքում՝ էթնիկ զտման աճող ռիսկով, իսկ եռակողմ հայտարարության հետագա գործունեությունը լրջորեն վտանգված է»,-այսօր հրատապ հրավիրված Անվտանգության խորհրդի նիստից հետո հայտարարել է Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը։
Քննարկման մասնակիցները որոշել են դիմել եռակողմ հայտարարության կողմերին և հատկապես Ռուսաստանի Դաշնությանը՝ անհապաղ քննարկումներ սկսելու Արցախի շրջափակման վերացման, ադրբեջանական անցակետի տեղադրման կանխարգելման և Արցախի ժողովրդի անվտանգության իրական երաշխիքների ապահովման շուրջ։
«Ակնկալում ենք ամենակարճ ժամկետում գործուն քայլեր Արցախի ժողովրդի առջև ծագած անվտանգային և հումանիտար հիմնախնդիրների լուծման ուղղությամբ, որոնց բացակայությունը թույլ կտա Արցախի իշխանություններին ու ժողովրդին որոշելու իրենց հետագա անելիքները»,- նշել է Հարությունյանը։
Ըստ ականատեսների ու արբանյակային լուսանկարների՝ ադրբեջանցիները փորձում են նոր անցակետը տեղադրել Լաչինի միջանցքի սկզբում գտնվող ռուս խաղաղապահների անցակետից քիչ հեռու, այդ տեղեկությունը «Ազատության» հետ զրույցում հաստատեց նաև Սյունիքի տեղ համայնքի ղեկավար Դավիթ Ղուլունցը, որը շտապել է դեպքի վայր։
Փաստացի, Բաքվի վերջին այդ քայլի հետևանքով Ղարաբաղի 4-5 գյուղեր հայտնվել են լիակատար շրջափակման մեջ։